Počet hvězdiček
Kategorie
Cena
Booking.com

Djerba - ideální dovolená pro vás!

Djerba

Hledáte oblíbený ostrov pro odpočinek, slunění a teplé moře? Tak je Djerba to pravé místo pro vás.

Djerba ( píše se také Jerba nebo Džerba ) je největší ostrov severní Afriky, který patří k Tunisku. Rozloha ostrova
je 520 km2.

    


Letiště

Na Djerbě je mezinárodní letiště - Djerba - Zarzis. Pokud tedy máte zaplacenou dovolenou na Zarzisu - je potřeba počítat
s tím, že přistanete na Djerbě a pak pojedete ještě cca 70 km přes Římskou cestu ( El Kantara ) do vašeho hotelu.
Hotely na Djerbě jsou vzdáleny od letiště cca 35 km. 
Ještě v letadle nebo na letišti musíte vyplnit registrační kartu, kterou společně s pasem odevzdáváte na celní kontrole.
Zbytek karty si ponechte v pase. Budete ji opět předkládat při odletu. Pokud kartu během pobytu ztratíte - nic si z toho nedělejte. Poproste delegáta, který s vámi bude u odbavení a on vám dá novou kartičku. 
Před odletem do Tuniska se ujistěte, že máte platný pas - ještě 3 měsíce po návratu do ČR
( pro ty co jedou individuálně - platí 6 měsíců ).
Vízum do Tuniska již není potřeba - pokud máte platný pas a nebudete v Tunisku déle než 90 dní.
Dalekohledy, dětské chůvičky, erotické pomůcky, zbraně nebo drony - sebou neberte. Mohou vám je celníci zabavit
 a dostanete je až při odletu.

Peníze

V Tunisku se platí dináry (TND). 1 dinár = cca 8,132 Kč.
Kurz určuje tuniská národní banka a je pro všechny směnárny stejný. Peníze si můžete vyměnit na letišti, v hotelových recepcích nebo v bankách. 
Za české peníze dináry nedostanete. Proto si sebou vezměte eura nebo dolary. Za 1 euro nyní dostanete cca 3 dináry
a za 1 dolar cca 2,4 dinárů. 
Je lepší měnit menší částky, jelikož se dináry nesmí z Tuniska vyvážet. Při výměně peníze pečlivě přepočítejte a také si vyžádejte potvrzení. 
1 tuniský dinár se dělí na 1000 milimů. Ceny mohou být uvedeny jak v dinárech tak i v milimech.
Pokud se vám nepodaří všechny dináry utratit - zpětná směna se provádí pouze na letišti (  jen bankovky )
a potřebujete k tomu pas a potvrzení o výměně.
Při placení či výměně - se můžete setkat s poškozenou bankovkou - např. různě počmáranou nebo natrženou. I touto bankovkou můžete platit dál. Dávejte si však pozor, aby měla bankovka celé bankovní číslo. Pokud číslo nebude celé 
- je taková bankovka neplatná.
Peníze lze také vybrat z bankomatů, které jsou umístěny v hotelu nebo v blízkém okolí. Nejlepší karta je Visa nebo Mastercard. Kartou lze také platit v některých obchodech.

V Tunisku  stejně jako v Egyptě je dobrým zvykem dávat bakšiš- 1- 2 dináry. Dává se např.pokojské - přímo na postel, číšníkovi, barmanovi nebo řidiči autobusu.

Pobytová taxa - v Tunisku je zavedená povinná pobytová taxa, kterou platíte přímo na hotelové recepci. Její výše se odvíjí od kategorie hotelu.  5* a 4* hotelu cca 3 TND/osoba /noc, ve 3* hotelu cca 2 TND/osoba /noc a ve 2* hotelu cca 1 TND/osoba /noc. U pobytů do 7 nocí je účtován skutečný počet nocí, u pobytů 7 nocí a více je účtováno 7 nocí. Pobytová taxa se platí pouze za osoby starší 12 let.  


Ubytování

Po příjezdu do hotelu - musíte vyplnit ubytovací kartu, kterou dostanete na recepci. Peníze do pasu, abyste dostali lepší pokoj - nedávejte. Nejdříve se běžte na pokoj podívat a pokud se vám nebude líbit - řešte to s recepcí nebo s delegátem. Výhled na moře - jestliže ho nemáte zaplacený přímo z ČR - je za poplatek a záleží na obsazenosti hotelu. Mějte na paměti, že s úsměvem a klidem - jde vše lépe. 

Nejlepší pláže se nacházejí na severu - Sidi Mahrez ( tady se nachází např. hotel Fiesta Beach, Iberostar Mehari Djerba, Magic Life Penelope Beach a další ). Krásná pláž je i Sidi Yati - s výhledem na 75 metrů vysoký maják  
( tam se například nachází - hotel Seabel Rym Beach, Calimera Yati Beach  nebo hotel Vincci Helios Beach ).
Kdo dáváte přednost klidnější části ostrova - je pro vás vhodnější Aghir. Musíte však počítat s tím, že vstup do moře je převážně kamenitý. Zde se nachází např. hotel Hari club Djerba, Seabel Aladin Djerba, El Mouradi Djerba Menzel, atd.
Pokud však chcete klidnou, velmi krásnou a izolovanou pláž od turistického ruchu - neváhejte navštívit pláž Sidi Jmour, která se nachází na západním pobřeží ostrova. Zde se také nachází několik restaurací v romantickém stylu. 

  


Jak trávit čas a výlety

Pokud máte malé děti můžete využít hotelové minikluby. Pro děti jsou připraveny zábavné programy a zažijí při tom spoustu legrace. Minikluby jsou pro děti většinou od 4 do 12 let.  Zajímavý program je připraven i pro dospělé. Přes den si můžete zacvičit, zahrát různé míčové hry nebo tenis, vyzkoušet lukostřelbu, petanq, atd. Po večeři zazní první tóny písniček pro nejmenší a vaše ratolesti už neudržíte v klidu. Animátoři nezapomínají ani na dospělé a tak po dětech si můžete zatancovat také vy. Poté už následuje večerní program.
V hlavní sezóně hotely pořádají beach párty nebo pool párty.

Díky teplému klimatu a krásnému moři - lze provozovat spoustu vodních sportů. Některé jsou v rámci all inclusive
a některé jsou již za poplatek. Pokud dáváte přednost potápění nebo šnorchlování - budete asi zklamaní. Středozemní moře je u Djerby mělké a ve vodě toho moc neuvidíte. 
Dalším lákadlem je jízda na velbloudech nebo koních. Na každém hotelu vám také místní budou nabízet jízdu na čtyřkolkách či buginách. Řidičský průkaz není potřeba a čtyřkolku může řídit dítě od 16 let.
Přes hotel či delegáta si také můžete zapůjčit auto nebo silniční skútr. 

Na Djerbě se i nachází golfové hřiště. Djerba golf club je považován za jeden z nejlepších v oblasti Středomoří.
Golfové hřiště slavnostně otevřené roku 1995 se skládá ze tří devítijamkových hřišť zasazených do 120 ha zahrady Palmtrees Garden. Technicky nejnáročnějším hřištěm je Les Palmiers vyžadující od hráčů přesnost bez většího rozptylu ran a dobrý odhad. Aqua Park Le Pirate - do vodního parku se dostanete taxíkem. Je otevřen od 10 - 17 hod. Počítejte však s tím, že přes hlavní sezónu tam bude spoustu lidí - hlavně místních.

Z výletů si můžete vybrat: Okruh Djerbou - půldenní výlet - nejdříve se pojede podívat na Římskou cestu
( El Kantara ), což je spojnice mezi Djerbou a pevninou. Dále navštívíte Muzeum národních zvyků a tradic v městečku Guellala a také keramickou dílnu - kde si nádherné výrobky můžete i zakoupit. Poté následuje jedna z nejstarších synagog na světě ( La Ghriba ). Pokud pojede přes cestovní kancelář - pas potřeba není. Pro individuální návštěvu doporučuji - vzít si pas. Většina místních cestovek navštěvují i výrobnu olivového oleje a jedno z největších měst na Djerbě - což je Houmt Souk. 

Djerba Explore
Areál se rozděluje na 3 části. 1. část je muzeum Lalla Hadria - kde je vystaveno 1000 exponátů zaměřených převážně 
na tuniskou uměleckou tvorbu. Můžete zde vidět nádoby ( bronzové nebo keramické ), sbírku kaligrafického umění nebo sbírku věnovanou tradiční výrobě tuniských šperků. Sbírek je v současnosti třináct.

2.část - Djerba Heritage - skanzen, který má za úkol představit lidem - jak se dříve na Djerbě žilo. Vidět můžete například lisovnu olivového oleje v podzemní lisovně, jak se vytahovala voda pomocí velblouda ze studny nebo tkalcovský stav.

3.část - krokodýlí farma - kde je přibližně 600 krokodýlů nilských - první byli přivezeni z Madagaskaru. Velkou podívanou je krmení krokodýlů - mimo sezónu se krmí ve ST, PÁ a NE (v sezóně každý den) a to odpoledne.  Za sklem můžete vidět jak vypadají vejce a mláďata. Ty si většinou po krmení můžete i vyfotit. V dopoledních hodinách probíhá ukázka plazů.

  

Pirátská loď
Tento výlet je určen pro lidi co mají rádi zábavu. V ranních hodinách se vyplouvá z přístavu v Houmt Souku.
Loď pluje na poloostrov, kterému se říká Ostrov plameňáků. Mezitím co se koupete a odpočíváte - vám piráti připraví chutný oběd. Dále následují vtipné scénky a pak odplouváte zpět do přístavu. Pokud máte štěstí - můžete při plavbě zahlédnout delfíny. Plameňáky na ostrově však neuvidíte. K vidění jsou při cestě z turistické zóny směr Houmt Souk
a to od záři do března.

Djerbahood  - byla umělecká událost, při které se umělci z celého světa sešli ve vesnici Erriadh, aby vytvořili 250
nástěnných maleb. Umělci během shromáždění použili více než 4500 malířských sprejů. Zakladatelé si vybrali Erriadh
pro svou tradiční architekturu. Díky Djerbahood se stala vesnice atraktivní pro turisty.

Dále si můžete zařídit např. - 1 denní i více denní výlet na Saharu a k nejkrásnějším horským oázám nebo se podívat do Tataouine ( město v jižním Tunisku ) a Chenini ( zřícenina berberské vesnice ).


   Doprava

Určitě využívejte taxíky. Ty najdete před každým hotelem. Na Djerbě se cena nedomlouvá dopředu - jen si pohlídejte nástupní taxu, která je nyní cca 460 milimů. Poté zaplatíte částku, kterou uvidíte na taxametru. Je dobrým zvykem sumu zaokrouhlit nahoru. Taxík vezme najednou až 4 osoby. Autosedačky pro děti v taxi nejsou. 


Města a suvenýry

Nejbližší a nejvíce navštěvované města jsou Midoun a Houmt Souk. Zde najdete jak tradiční obchodníky, s kterými musíte smlouvat, ale také klasické obchody s pevnou cenou.
Určitě zpozorněte - když vás osloví místní muž, který vám bude tvrdit, že vás zná. Představí se jako kuchař nebo číšník
z vašeho hotelu. Není to pravda. Většinou vás poznají podle náramku, který dostanete od hotelu. Nikdo vám neublíží. Pouze se jedná o fintu jak vás nalákat do nějakého rodinného obchodu na výborné ceny. 

Z Djerby si můžete dovézt např. oblíbený olivový olej s citronem, který se používá po opalování, klasický olivový olej, harisu, různé koření, keramiku, výrobky z kůže, datle, ručně tkané koberce atd.

Trhy

Tradiční trhy se konají v Midounu - každý ČT odpoledne a v PÁ dopoledne
V Houmt Souku - NE - odpoledne, PO - dopoledne a ČT - dopoledne
Základní slovíčka

Na recepcích hotelu se domluvíte anglicky, německy, francouzsky, arabsky a italsky. Někteří zaměstnanci hotelů, taxikáři nebo různí prodejci - umí pár českých slovíček nebo vět. Není však dobré na to spoléhat. Zde uvádím pár základních slovíček, která vám mohou pomoci při komunikaci. Jako u nás platí, že jazyk je trochu odlišný dle kraje - v Tunisku dle guvernorátu.

Dobrý den - "asléma"
Na shledanou - "bisléma"
Děkuji - "šukran"
Ne - "le"
Ano - " nam nebo áj"
Nemám peníze - "mefeméš flus - nebo - meandýš flus "
Lahev vody - "dabúza me"
Dnes - "ljum"
Pokoj - "gorfa nebo byt"
Dobrou chuť - "šehíja tajíba"


  

Jak si užít dovolenou?

Naplánujte si co v práci ještě před dovolenou uděláte a co počká.
Kufr si zabalte předem a zbytečně toho moc neberte. Sami nakonec zjistíte, že spoustu věcí nepotřebujete nebo je můžete koupit na místě.
Rodinnou krizi řešte jindy. 
O dovolené nepracujte.
Zkuste vypnout a dopřát si klid a odpočinek.
Nepijte vodu z kohoutku a dávejte si pozor co jíte.
Pozor na sluníčko a dehydrataci - hlavně u dětí.
Ať už jedete s kýmkoliv - nepodceňujte komunikaci. Pokud něco dělat nechcete - tak to řekněte.

Tagy:
Hledáte oblíbený ostrov pro odpočinek, slunění a teplé moře? Tak je Djerba to pravé místo pro vás.

Letenky

Zimní letenky do exotické Asie od 9500,-

Letenky za exotikou do Asie. Bangkok, Phuket, Langkawi, Borneo, Dubai aj. od 9500 Kč A je to tady! Pro milovníky exotických destinací v zimním období tu máme skvělou zprávu. Letenky do Asie od 9500,- . Qatarairways…

Napsal: Admin / 04.12.2015 ČÍST CELÉ

Ubytování

Zahraničí Vás již omrzelo? Co takhle romantické pobyty pro dva nebo wellness?

Více než 600 slevových pobytů, zážitků a romantických víkendů pro dva! Dáváte přednost slevovým pobytům pro dva či relaxaci ve wellness centru, před exotickou dovolenou? Nebo si chcete prostě jen zpříjemnit víkendy?…

Napsal: Admin / 20.12.2015 ČÍST CELÉ

Dovolená

Tunisko

Cestovní kanceláře rozjely prodej zájezdů na prázdninovou sezónu, přemýšlíte kam se letos vydat a nedat za to jmění a Chorvatsko je prostě už trochu nuda? Vydejte se do Afriky! Tunisko je skvělou alternativou dokonalé…

Napsal: Admin / 14.02.2020 ČÍST CELÉ
RUBRIKA:
26.02.2020
Cesta na Zanzibar bez cestovky.

Zanzibar bez cestovky Po krátké přípravě jsme se rozhodli, že náš další cíl bude ostrov Zanzibar, patřící k Tanzanii.…

09.02.2020
Akční ceny - Egypt, Spojené arabské emiráty

Chybí vám sluníčko, moře a krásné pláže? Nebo si jen potřebujete odpočinout od každodenního stresu?Zde si můžete…

11.12.2015
Romantické slevové pobyty na Tripuj.cz

Slevové pobyty na Tripuj.cz z více než 5 slevových serverů Všichni milovníci slevových pobytů nasaďte brýle (pokud…

01.05.2020
Azorské ostrovvy

Azory jsou sopečným souostrovím ve středním Atlantiku. Spolu s Madeirou jsou jedním ze dvou autonomních portugalských…

14.04.2020
Mallorka - očima Miloše - instruktora potápění

Mallorca bez cestovky. Opět jsme využily předsezónní akční nabídky letenek společnosti Ryanair a v dubnu z Wroclavy…

02.04.2020
Island

Island - nádherná země, která se od ostatních zemí trochu liší. 1. Voda na Islandu Až budete na Islandu, jedna věc vám…

09.03.2020
Ideální tip na výlet!

Přemýšlíte kam s dětmi/ bez dětí na výlet či dovolenou?  Dáváte přednost poznávání krás a zajímavých míst v České…

26.02.2020
Potápění na Maltě - ostrov Gozo

Malta - Gozo bez cestovky Po zjištění, že letecká společnost Ryanair nabízela v dubnu z Wroclawi letenky na Maltu za…

26.02.2020
Cesta na Zanzibar bez cestovky.

Zanzibar bez cestovky Po krátké přípravě jsme se rozhodli, že náš další cíl bude ostrov Zanzibar, patřící k Tanzanii.…

14.02.2020
Tunisko

Cestovní kanceláře rozjely prodej zájezdů na prázdninovou sezónu, přemýšlíte kam se letos vydat a nedat za to jmění a…

Všechny novinky