Počet hvězdiček
Kategorie
Cena
Booking.com

Tipy a informace o Turecku. Kam poletíte v létě?

Turecko

Turecko je země, které se rozprostírá na území Malé Asie. Na severu jej obklopuje Černé moře, jižní pobřeží omývá Středozemní moře a na západě je z větší části ohraničeno Egejským moře. Vzhledem k tomu, že západní část Turecka sousedí s evropskými státy, je zde znatelný vliv evropské kultury. Jižní oblast – Turecká riviéra, díky velkému množství evropských turistů, též inklinuje spíše ke kultuře západního světa. Zbytek země si udržuje své vyznání a pevně zakořeněné tradice.

Svým počtem obyvatel, jež v posledních letech přesáhl 77,5 mil, se řadí do první dvacítky nejlidnatějších zemí světa. Ačkoli nejvíce obydleným městem Turecka je Istanbul, ve kterém žije již přes 11mil obyvatel, není městem hlavním. Hlavím městem Turecka je Ankara.

Vztahy mezi Tureckem a Českem jsou přátelské. Od roku 2005 je uzavřená dohoda, která ruší vízovou povinnost pro občany České republiky cestující do Turecka za turistickým účelem. Jedinou podmínkou pro vstup na turecké území je pas platný i 6 měsíců po návratu ze země.Měna, ceny v Turecku

V Turecku se platí tureckou lirou (₺) (TRY). Kurz je poněkud proměnlivý, pohybuje se však okolo 8-10Kč za liru. Je možné zde platit i eurem nebo dolary, pohlídejte si však výhodnost kurzu.

Turecko je cenově poměrně výhodné. Pokud zde nevyhledáváme alkohol, který je oproti cenám v České Republice mnohdy až 2x dražší, jsou produkty srovnatelné či cenově nižší. V Turecku je výhodné smlouvat. Při jakýchkoliv nákupech (krom restaurací a hotelů) smlouvejte, je to součást jejich kultury, tudíž jsou na to zvyklí. Na turistech, kteří nemluví jejich jazykem, je pro ně snazší vydělat, nenechte se oklamat a ceny produktů si občas srovnávejte.

S angličtinou v Turecku moc nepořídíte

Pokud se nechystáte do moderně vybavených rezortů, kde o Vás bude dokonale postaráno, je lepší se naučit alespoň číslovky turecky, abyste mohli na vyhlášených bazarech snadněji smlouvat. Spíše než na anglicky „mluvícího“ občana narazíte na ruštinu, zřídka němčinu. Lidé zde žijící jsou ale velice ochotní a milý k turistům, jejich snaha Vám pomoci mě občas až udivuje.

 

Počasí

Počasí v Turecku je obecně převážně suché. Díky rozmanitosti reliéfu, jsou ale teploty v zemi poměrně rozdílné. Některé pobřežní oblasti mají podnebí podobné tomu středozemnímu. V oblasti Egejského břehu a Středozemního moře je podnebí stálejší a i v zimě zde přes den většinou neklesají teploty pod bod mrazu. V horských oblastech jsou velké teplotní rozdíly mezi zimou a létem. Zimy jsou velmi chladné, sníh se zde drží až 4 měsíce. V teplejších oblastech je možné sníh spatřit zhruba dva týdny ročně. Jarní teploty dosahují hodnot zhruba 5 °C a v létě stoupají na 30 °C někdy až ke 40°C.

 

Hlavní letoviska

Největšími lákadly pro dovolenou v Turecku je Turecká riviéra, jakožto nejvyhledávanější turistická oblast. Poskytuje krásné čisté pláže, velkou dávku sluneční energie a kapku té exotiky. Egejská riviéra, je druhá nejvíce navštěvovaná část Turecka, kam klienti jezdí za slunce a relaxem na písčitých plážích. Na východ od této riviéry se rozprostírá území tzv. Tyrkysové pobřeží. Je známé především díky pláži, která se nachází nedaleko města Fethyie a je považována za jednu z nejhezčích na světě. Istanbul, milionové město, které poskytuje ty nejkrásnější památky Turecka, nechává Vás přičichnout k tradičním řemeslům a životu místních lidí. Za návštěvu rozhodně stojí kamenné město Kapadokie. Ranní pohled na vzlítající balóny je zážitek, který si uchováte po celý život.

Pro více informací o tureckých letoviscích si neváhejte přečíst další z našich článků.Hamam

Pokud se rozhodnete navštívit Turecko, je téměř povinností navštívit, alespoň jednou hamam. Turecké lázně jsou chloubou celé země. Můžete navštívit jedny z veřejných hamamů, anebo si zajít do soukromí, jež poskytují snad všechny lepší hotely. Léčebné kúry se Vám může dostát od rukou specialistů, nebo si jej na sobě se svým milým/milou můžete vyzkoušet sami. Dostane se Vám zde též péče o obličej, manikúry, pedikúry a spousty dalších relaxačních procedur.

 

Bezpečnost v Turecku

Z vycestování do Turecka nemusíte mít žádné obavy. I když se v mnoha věcech liší od střední Evropy, je Turecko civilizovaná země, která se neustále snaží zdokonalovat. Posiluje bezpečnostní složky, rozšiřuje nejnovější technologie do všech zákoutí země.

Z důvodu nepokojů, které jsou ve východní oblasti, doporučujeme plánovat svou dovolenou spíše do západní části Turecka. I zde je na první pohled znát, že bezpečnost je na dobré úrovni. Prakticky vůbec se tu nekrade.

V Turecku je poslední dobou uskutečňováno hodně demonstrací, vyvarujte se jich! Není ani dobré se zdržovat na různých hromadných shromážděních apod. v letoviscích je bezpečnost vysoká a situace klidná.

Přečtěte si také:

1. díl: Dovolená v Turecku aneb do Antalye nejen k moři

2. díl: Dovolená v Turecku a cestování za památkami Antalye

3. díl Dovolená v Turecku: Alanye není Antalye
4. díl Dovolená v Turecku: Klidná atmosféra na západě Turecka, Izmir

5. díl:Turecký Belek - to je azurové moře, golf a želvy
6. díl Na dovolenou do Turecka, na neméně známou Egejskou riviéru
7. díl Tipy a informace o Turecku. Kam poletíte v létě?

 

 

Tagy:
poznáváme Turecko, Turecko počasí, památky v Turecku, bezpečnost v Turecku, dovolená Turecko, zájezd do Turecka, dovolená u moře v Turecku

Letenky

Zimní letenky do exotické Asie od 9500,-

Letenky za exotikou do Asie. Bangkok, Phuket, Langkawi, Borneo, Dubai aj. od 9500 Kč A je to tady! Pro milovníky exotických destinací v zimním období tu máme skvělou zprávu. Letenky do Asie od 9500,- . Qatarairways…

Napsal: Admin / 04.12.2015 ČÍST CELÉ

Ubytování

Zahraničí Vás již omrzelo? Co takhle romantické pobyty pro dva nebo wellness?

Více než 600 slevových pobytů, zážitků a romantických víkendů pro dva! Dáváte přednost slevovým pobytům pro dva či relaxaci ve wellness centru, před exotickou dovolenou? Nebo si chcete prostě jen zpříjemnit víkendy?…

Napsal: Admin / 20.12.2015 ČÍST CELÉ

Dovolená

Itálie

Zasněžené vrcholky hor, krásné rozlehlé pláže, bohatá historie tak to je Itálie. Můžete zde strávit zimní dovolenou, odpočívat na pláži, koupat se v čistém moři, navštívit nádherné památky, ochutnat vyhlášenou zmrzlinu…

Napsal: Admin / 22.01.2020 ČÍST CELÉ
RUBRIKA:
11.12.2015
Romantické slevové pobyty na Tripuj.cz

Slevové pobyty na Tripuj.cz z více než 5 slevových serverů Všichni milovníci slevových pobytů nasaďte brýle (pokud…

04.12.2015
Cestujte s Tripuj.cz

Vše na jednom místě Víme, jak je někdy složité a zdlouhavé vybírat tu vhodnou dovolenou právě pro Vás. Smyslem tohoto…

22.01.2020
Itálie

Zasněžené vrcholky hor, krásné rozlehlé pláže, bohatá historie tak to je Itálie. Můžete zde strávit zimní dovolenou,…

12.01.2020
Vyberte si včas svou dovolenou

Slunce, krásné pláže, dobré jídlo a pití. Pokud hledáte dovolenou, která bude zárukou odpočinku a nezapomenutelných…

07.01.2020
Djerba - ideální dovolená pro vás!

DjerbaHledáte oblíbený ostrov pro odpočinek, slunění a teplé moře? Tak je Djerba to pravé místo pro vás.Djerba ( píše…

01.01.2020
Vietnam

VietnamVietnam láká na asijskou kuchyni, nádhernou přírodu, zajímavou architekturu a na úsměvy zdejších obyvatel.   …

09.12.2019
Vánoční svátky ve Skandinávii

Ve Skandinávii jako i u nás jsou vánoční svátky křesťanským svátkem spojený se starobylými zvyky a tradicemi. Je to…

07.01.2020
Hledáte levnou dovolenou? Srovnáváme ty největší z největších

Levná dovolená vážně nemusí být kompromis To, že levná dovolená nemusí být kompromis Vás přesvědčí náš portál.…

03.06.2016
Navštivte další zajímavá místa Indonésie a užijte si skvělou dovolenou

Ráj pro potápěče a milovníky orchidejí, aneb cestování po Sulawesi Sulawesi, ostrov ve tvaru orchideje, je plný…

22.01.2020
Domov orangutánů a slonů sumaterských

Stálé objevování krás Indonésie Příroda na Sumatře je jednou z nejbohatších a nejzajímavějších na světě. Vydejte se…

Všechny novinky