Počet hvězdiček
Kategorie
Cena
Booking.com

Vánoční svátky ve Skandinávii

Ve Skandinávii jako i u nás jsou vánoční svátky křesťanským svátkem spojený se starobylými zvyky a tradicemi. Je to ale i příležitost k pořádaní různých oslav a večírků.


ŠvédskoVánoce ve Švédsku oficiálně začínají 24. prosince a stejně jako Češi zdobí vánoční stromek.
Hlavním symbolem Vánoc je slaměný kozel - julbock, s kterým se setkáte v každé domácnosti, ale i na veřejném místě.
Večer se rodiny scházejí u svátečního stolu kde jsou připraveny pokrmy především z vepřového masa a ryb. Nesmí také chybět vánoční šunka, sušená ryba, marinovaný losos, oblíbené masové kuličky, huspenina, rýžová kaše, nápoj mumma ( velmi slazené kořeněné víno ) nebo slazené vánoční pivo. Ze sladkého zejména křupavé perníčky a vánoční chléb. Štědrý den je také spojený s některými tradicemi a pověrami. Skřítkům do kouta dávají misku rýžové kaše, aby zachovali přízeň hospodáři a byli hodní. Pro anděly se nechává sklenice piva a jídlo pro zemřelé předky.Po večeři obchází domy s dárky stařeček Jultomten, kterému pomáhají skřítci a trpaslíci. Vánoce končí 13.ledna.

NorskoNorské vánoce jsou lidové a společenské. Jsou příležitostí k setkání rodin a přátel, je čas navštívit vánoční koncert nebo zajít do kostela. Vánoce v Norsku začínají 23.prosince ( malý Štědrý večer ) kdy zdobí stromeček. Hlavní ozdobou jsou malé norské vlaječky. Rodiny pak kolem stromku tancují v kruhu a zpívají koledy. U štědrovečerní večeře se podávají norské tradiční pokrmy dle závislosti na kraji. Na východě Norska nedají dopustit na pečená vepřová žebírka s dušeným zelím, brusinkami, sušenými švestkami a jablky. Na západě Norska podávají solená jehněčí žebírka s bramborem a kedlubnovou kaší. Milovníci ryb si pochutnají na vylouhované tresce. Jako dezert se podává rýžová kaše s malinovou nebo rybízovou polevou. V kaši je schovaná mandle - kdo ji najde - dostane marcipánové prasátko. Můžete také ochutnat velké množství cukroví mezi nimiž nesmí chybět vyhlášené perníčky. Dárky v Norsku nosí milý skřítek Julenissen, kterého zastupuje vždy jeden z členů rodiny.
Vánoce v Norsku končí 6. ledna na svátek Tří králů.FinskoVánoce ve Finsku jsou především rodinné svátky a podobné těm našim. Oficiálně začínají 24.prosince. Štědrý den je čas na poslední nákup a ozdobení stromečku. Je také čas užít si saunu, navštívit přátelé nebo zajít na hřbitov zapálit svíčku. Na tradičním vánočním stole nesmí chybět vepřové maso s tuřínem nebo mrkví, bramborová kaše, vánoční šunka, různé druhy ryb, masové kuličky a salát z červené řepy. K pití se podává víno, dezert ze švestek, různé druhy čokolády a perníčky.
Dárky naděluje laskavý dědeček Ukko se skřítky. Vánoce končí 6. ledna kdy se odstrojí stromečekDánskoVánoce jsou pro Dány nejoblíbenějším ročním obdobím. Začínají je slavit první adventní nedělí. Někteří nedočkavci začínají už s dekoracemi a přípravami v listopadu. Svíčky na adventním věnci symbolizují čtyři období lidského života - dětství, mládí, dospělý věk a stáří. Dánové v adventním období pořádají spoustu večírků a oslav. Podle staré dánské tradice musí návštěva odcházet nasycena, aby zůstalo blaho v rodině. Proto v každé rodině hospodyňka má stále připraveno spoustu jídla a cukroví. Při mnoha setkáních se jí, pije a vyrábí se tradiční papírová srdíčka. Každý rok dánská televize vysílá adventní kalendář - vánoční příběhy rozdělené do 24 dílů, které běží od 1. do 24. prosince. Štědrý den je 23. prosince kdy se ozdobí stromeček. Ani v této zemi nesmí na stromku chybět dánské vlaječky. Tradičním pokrmem je rýžový pudink, dalším chodem pak krocan nebo husa s náplní z jablek a sušených švestek. Jako příloha se podává červené zelí a karamelové brambory. Někteří dají přednost vánoční šunce nebo tresce na pepři s ředkvičkami. Ze sladkého se podává velké množství cukroví. Po večeři se rozdávají dárky, které nosí skřítci Nisserové. Vánoční období končí 6. ledna.


Tagy:
Vánoce trochu jinak. Pokud si nepotrpíte na českých tradicích a chcete zažít něco nového - zaleťte si třeba do Švédska, Norska, Finska nebo Dánska.

Letenky

Zimní letenky do exotické Asie od 9500,-

Letenky za exotikou do Asie. Bangkok, Phuket, Langkawi, Borneo, Dubai aj. od 9500 Kč A je to tady! Pro milovníky exotických destinací v zimním období tu máme skvělou zprávu. Letenky do Asie od 9500,- . Qatarairways…

Napsal: Admin / 04.12.2015 ČÍST CELÉ

Ubytování

Zahraničí Vás již omrzelo? Co takhle romantické pobyty pro dva nebo wellness?

Více než 600 slevových pobytů, zážitků a romantických víkendů pro dva! Dáváte přednost slevovým pobytům pro dva či relaxaci ve wellness centru, před exotickou dovolenou? Nebo si chcete prostě jen zpříjemnit víkendy?…

Napsal: Admin / 20.12.2015 ČÍST CELÉ

Dovolená

Itálie

Zasněžené vrcholky hor, krásné rozlehlé pláže, bohatá historie tak to je Itálie. Můžete zde strávit zimní dovolenou, odpočívat na pláži, koupat se v čistém moři, navštívit nádherné památky, ochutnat vyhlášenou zmrzlinu…

Napsal: Admin / 22.01.2020 ČÍST CELÉ
RUBRIKA:
11.12.2015
Romantické slevové pobyty na Tripuj.cz

Slevové pobyty na Tripuj.cz z více než 5 slevových serverů Všichni milovníci slevových pobytů nasaďte brýle (pokud…

04.12.2015
Cestujte s Tripuj.cz

Vše na jednom místě Víme, jak je někdy složité a zdlouhavé vybírat tu vhodnou dovolenou právě pro Vás. Smyslem tohoto…

22.01.2020
Itálie

Zasněžené vrcholky hor, krásné rozlehlé pláže, bohatá historie tak to je Itálie. Můžete zde strávit zimní dovolenou,…

12.01.2020
Vyberte si včas svou dovolenou

Slunce, krásné pláže, dobré jídlo a pití. Pokud hledáte dovolenou, která bude zárukou odpočinku a nezapomenutelných…

07.01.2020
Djerba - ideální dovolená pro vás!

DjerbaHledáte oblíbený ostrov pro odpočinek, slunění a teplé moře? Tak je Djerba to pravé místo pro vás.Djerba ( píše…

01.01.2020
Vietnam

VietnamVietnam láká na asijskou kuchyni, nádhernou přírodu, zajímavou architekturu a na úsměvy zdejších obyvatel.   …

09.12.2019
Vánoční svátky ve Skandinávii

Ve Skandinávii jako i u nás jsou vánoční svátky křesťanským svátkem spojený se starobylými zvyky a tradicemi. Je to…

07.01.2020
Hledáte levnou dovolenou? Srovnáváme ty největší z největších

Levná dovolená vážně nemusí být kompromis To, že levná dovolená nemusí být kompromis Vás přesvědčí náš portál.…

03.06.2016
Navštivte další zajímavá místa Indonésie a užijte si skvělou dovolenou

Ráj pro potápěče a milovníky orchidejí, aneb cestování po Sulawesi Sulawesi, ostrov ve tvaru orchideje, je plný…

22.01.2020
Domov orangutánů a slonů sumaterských

Stálé objevování krás Indonésie Příroda na Sumatře je jednou z nejbohatších a nejzajímavějších na světě. Vydejte se…

Všechny novinky